Het CBS zegt over de werkloosheid in juli het volgende:
In juli 2025 waren er 388 duizend werklozen. Dat is 3,8 procent van de beroepsbevolking, net als in de drie voorafgaande maanden. Gemiddeld over de afgelopen drie maanden bleef het aantal werklozen ook vrijwel gelijk. Het aantal mensen met betaald werk nam in die periode met gemiddeld 5 duizend per maand toe.
De werkloosheid blijft daarmee nog altijd op een zeer laag niveau. Tegelijkertijd is het (online) vacaturevolume zee hoog; de teller staat in juli 2025 stil bij bijna 385.000 vacatures (en dat in vakantietijd…).
Laten we eens wat dieper in de cijfertjes duiken.
Overall werkloosheid
Zo ziet de werkloosheidsontwikkeling voor de Nederlandse beroepsbevolking (15 – 75 jaar) er uit gedurende de laatste 22 jaar:![]()
Gecorrigeerde werkloosheidspercentages, januari 2003 – juli 2025. Bron: CBS
De werkloosheid blijft onveranderd extreem laag, op 3,8%, gelijk aan de vorige twee maanden. Sterker nog, vrijwel alle maanden van dit jaar scoorden 3,8% met een “uitschieter” in maart van 3,9%. Een jaar geleden stond de werkloosheid op 3,6%. We zitten duidelijk in de doldrums wat de werkloosheid betreft, alleen kijken naar hoe het gras groeit is nog saaier.
Overigens is het niet zo dat voor de verschillende leeftijdsgroepen de werkloosheid zich op een gelijke wijze heeft ontwikkeld. Daarom is het goed om ook te kijken naar de onderliggende ontwikkelingen.
Werkloosheid 15 – 25 jarigen
Voor de jongste leeftijdsgroep ziet de werkloosheidsontwikkeling in de laatste 22 jaar er als volgt uit:![]()
Gecorrigeerde werkloosheid, 15 – 25 jaar, januari 2003 – juli 2025. Bron: CBS
De werkloosheid onder 15 – 25 jarigen is in juli gedaald van 8,7% naar 8,4%. onderveranderd gebleven op 8.8%. In juli 2024 was de werklooseid onder jongeren 3,6%.
Met de daling in maart is een abrupt einde gekomen aan de sluipende stijging van de jeugdwerkloosheid. In één klap zitten we op het niveau van janauri 2024 (8,2%, in februari 2024 schoot de werkloosheid omhoog naar 3,7%). Een interessante ontwikkeling, al moet ik er als disclaimer wel bij vermelden dat de schommelingen van de werkloosheid in het jongste segment zich kenmerkt door sterkere stijgingen en dalingen dan bij de overige leeftijdsgroepen.
Werkloosheid 25 – 45 jarigen
Voor de middelste leeftijdsgroep ziet de werkloosheidsontwikkeling er de laatste 22 jaar als volgt uit:![]()
Gecorrigeerde werkloosheid, 25 – 45 jaar, januari 2003 – juli 2025. Bron: CBS
De werkloosheid onder 25 – 45-jarigen in mei staat op 3,1% (0,1% hoger dan juni 2025 en 0,2% hoger dan juni 2024). Extreme rust van de werkloosheid en dat op een bijzonder hoog niveau.
Werkloosheid 45 – 75 jarigen
Voor de oudste leeftijdsgroep ziet de werkloosheidsontwikkeling er de laatste 22 jaar als volgt uit:![]()
Gecorrigeerde werkloosheid, 45 – 75 jaar, januari 2003 – juli 2025. Bron: CBS
De grijze duiven komen in juli uit op een werkloosheid van 2,4% (minder dan 0,1% stijging en bijna 0,3% hoger dan juli 2024. Als ik naar bovenstaande grafiek kijk kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat er een vermoeden van een hockeystick waar te nemen is. Zijn de grijze duiven de eerste leeftijdsgroep die een signaal van de wereldwijde onrust in de werkloosheidscijfers laat zien?
Volgende maand meer!
100% menselijk product
100% door de auteur geschreven
