Platformwerk kent een groeiend belang in de wereld van werk, terwijl de vaste dienstbetrekking steeds meer op een dinosauris begint te lijken. Een bijzonder slechte ontwikkeling, omdat parallel hieraan de risico’s meer en meer op de schouders de platformwerkers worden geplaatst. Platformwerkers kunnen grofweg in twee groepen worden verdeeld; thuiswerkers en overige werkers. En het thuiswerkende segment zorgt er grosso modo voor dat de AI(lees LLM)-revolutie haar gang kan gaan. Het door platformwerkers uitgevoerde test- en verbeterwerk op LLM’s krijgt overigens niet de waardering die het verdient, maar dit terzijde. En daar wil ik het de komende tijd wat meer over hebben
Als introductie wil ik mijn recente (en geaborteerde) ervaring met platformwerk voor thuiswerk delen. Er zijn een ferm aantal aanbieders van dit soort werk, en de nu volgende opsomming is zeker niet volledig: Appen, Outlier, Mercor, Micro1, MTurk, Telus International AI platform. Zij bieden rollen of opdrachten aan die in je thuis in je eigen tijd kunt uitvoeren. Met ‘in je eigen tijd’ moet voor kleine(re) opdrachten met een ferme korrel zout worden genomen; hier is vaak een zeer korte reactietijd vereist om een opdracht te kunnen voeren.
Welkom bij CrowdGen (by Appen)
Ik heb mij bij CrowdGen proberen te registreren:
Afgezien van de donkere achtergond ziet deze pagina er vertrouwenwekkend uit, ik word aangesproken als een expert contributor (denk ik( en dat voelt natuurlijk warm en fuzzy. En meer dan $100 per uur klinkt ook fatsoenlijk. Met een vrolijk gemoed scroll ik naar beneden:![]()
Crowdgen by Appen – Homepage, 2
Prachtige beloftes, als aspiring platform worker word ik alleen maar enthousiaster. Alleen die visible, purposeful impact klinkt me wat al te fraai. Ik scroll nog maar een keer naar beneden:![]()
Crowdgen by Appen – Homepage, 3
Prachtig, prachtig en nog eens prachtig; ik kan niet wachten om me in te schrijven en zo snel mogelijk aan de slag te gaan om dat armzalige pensioentje van mij eens stevig aan te gaan vullen. En zoals je hierboven kan zien kost het aanmaken van een account nauwelijks tijd. Ik heb op de knop Join now geklikt (terzijde, waarom dat domme retail woord now aan de knoptekst toegevoegd? Dit is toch nauwelijks een impulsaankoop zoals het volgende boek, jas, zak Klene drop? Join is meer dan voldoende en zal vast geen lagere click-rate opleveren).
Welkom bij Crowdgen (by Appen), deel 2
Maar ik ben nooit toegekomen aan het aanmaken van een account. Want daarvoor moet ik een Master Service Agreement van CrowdGen accepteren. En dat (veel te lange) document heb ik voor de zekerheid maar even door Gemini gehaald, met de volgende feedback:
Dit contract is sterk eenzijdig in het voordeel van Appen AI en kent vijf grote risico’s:
- Financieel: Appen kan betalingen schrappen bij vermeende fouten, inhoudingen toepassen en biedt geen uren- of inkomstengarantie.
- Aansprakelijkheid: Je garandeert 100% foutloos werk en moet herstelwerk tot 30 dagen na oplevering op eigen kosten uitvoeren.
- Asymmetrische opzegging: Appen kan per direct opzeggen; jij pas na een hersteltermijn van 30 dagen.
- Fiscaal: Alle naheffingen en boetes bij eventuele schijnzelfstandigheid komen volledig voor jouw rekening.
- Beperkingen: Volledige overdracht van IE-rechten en een strikt spreekverbod (non-disparagement) van maar liefst 5 jaar.
Ik heb Gemini hartelijk bedankt en maar direct op de knop Decline geklikt, waarna ik de volgende melding kreeg:![]()
CrowdGen by Appen – Master Service Agreement
Overigens bood de pagina me geen klikbare optie om in contact te treden met Crowdgen, maar dat lijkt me sowieso zinloos. En daar stopt mijn kortstondige enthousiasme voor platform werk (via CrowdGen).
Volgende keer breng ik een bezoekje aan Mercor, een goede bekende
