We zetten de ‘eeuwigdurende’ serie over het online vacaturevolume onverdroten voort met de cijfers van februari 2025. En dat levert voor de tweede achtereenvolgende maand een record op, want de teller voor het aantal online vacatures staat stil bij ruim 302.000. En nog nooit, sinds het begin van de jaartelling zijn er in deze maand zoveel vacatures geweest. Nog maar tien maanden te gaan en we zijn de grootste van alle jaren!! Of is dit misschien iets te MAGA?
Laten we eens wat dieper in de cijfertjes duiken. Leest u even mee?
Vacaturevolume in februari
Dit is de ontwikkeling van het vacaturevolume in de maand februari sinds 2008:
Aantal nieuwe online vacatures in de maand februari , 2008 – 2024. Bron: Jobs Data (Textkernel)
Een prachtige S-curve, als we de outlier van 2020 buiten beschouwing laten. Een S-curve geeft ook een plafond aan en dat lijken we ondertussen wel te hebben bereikt. Hoewel februari 2025 het hoogste resultaat laat zien, is het verschil met februari 2024 verwaarloosbaar.
Vacature aantallen in 2024 en 2025
Voor de volledigheid ook nog onderstaande grafiek:
Aantal nieuwe online vacatures per maand, 2024 en 2025 Bron: Jobs Data (Textkernel)
Het stelt nog weinig voor, met slechts twee kolommen voor 2025. Maar naarmate het jaar vordert, wordt het steeds interessanter en krijgen we een steeds beter beeld van de ontwikkeling ten opzichte van het vorige jaar.
Vacaturevolume in de afgelopen 17 jaar
Om het vacaturevolume van februari 2025 in een nog breder perspectief te plaatsen is het goed om ook de langere termijn in ogenschouw te nemen. In onderstaande grafiek is het 12-maands gemiddelde van het maandvolume over de afgelopen jaren weergegeven:
Gemiddeld (12-maands) online vacaturevolume (minus, bijbanen, stages en vrijwilligerswerk), 2008 – heden
De abrupte daling van het online vacaturevolume is gestopt en omgeslagen in een stijging, en dat doet vermoeden dat er sprake is van een technische reden. Tenslotte zijn schommelingen niet ongebruikelijk, maar grote schommelingen wel. En een schommeling van 237.000 online vacatures in december naar 316.000 in januari 2025 noem ik een grote schommeling. Het zou me niet verbazen dat een deel van het vacaturevolume in januari eigenlijk thuishoort bij het volume van december. Maar een uitsmering met een 12-maands voortschrijdend gemiddeld haalt de angel er al in behoorlijke mate uit, ook al is dit geen seizoensgerelateerde schommeling.
Tot volgende maand!