Indeed verheft phishing tot nieuwe kunstvorm

Enige tijd geleden was er enige reuring in het intercontinentale recruitment domein toen bleek dat Indeed haar phishing activiteiten schaamteloos ging intensiveren, althans, binnen het Amerikaanse domein. Geheel in de stijl van Trump. Voordat ik daar dieper op inga, wil ik eerst even stilstaan bij de phishing activiteiten van Indeed in Nederland. En daarvoor bewandel ik het pad wat elke nietsvermoedende werkzoeker afloopt wanneer zij via Google een zoekactie is gestart (account manager leiden) en deze zoekresultaatpagina voor zijn/haar/x neus krijgt:

Zoekresultaatpagina – Google
Zoekresultaatpagina – Google

Onderaan is een zoekresultaat van Indeed, en onze nietsvermoedende werkzoeker klikt hier op:

Combinatiepagina – Indeed
Combinatiepagina – Indeed

Een combinatiepagina, met een bizar slechte uitwerking van de filterfunctie, maar daar gaat het hier niet om. Want onze werkzoeker klikt op de knop Snelsollicitatie:

Registratiepagina | Phishingpagina – Indeed
Registratiepagina | Phishingpagina – Indeed

Niets snelsollicitatie! De werkzoeker dient zich te registeren danwel aan te melden. Er wordt geen enkele reden gegeven waarom dit dient te gebeuren, wel laat Indeed de werkzoeker en-passant akkoord gaan met de Algemene Voorwaarden, Cookiebeleid en Privacybeleid. Dat mag natuurlijk helemaal niet, maar de Autoriteit Persoonsgegevens is nog altijd in diepe, diepe winterslaap. Dus Indeed (cum suis) kan ongehinderd een scheve schaats rijden.

Waar het hier om gaat is dat de flow van de werkzoeker ruw wordt onderbroken, juist op het moment dat hij/zij/x wilde gaan solliciteren. Want Indeed wil jouw gegevens, en het zal Indeed worst zijn dat je ruw bent onderbroken. En Indeed gaat er vanuit dat je voldoende gretig blijftom zowel je hebben en houden met Indeed te delen als op een vacature te solliciteren. Double whammy! Indeed heeft persoonsgegevens die ze kan verhandelen en de klant heeft een sollicitant (via Indeed) en de klant zal nooit weten dat Indeed gokt met sollicitanten…

Dit is op zich al verontrustend genoeg, maar dit is nog niets vergeleken bij wat Indeed in de VS heeft gedaan (en mogelijk ook in Europa zal willen invoeren). Want waarom zou je uberhaupt iets aan de werkzoeker laten zien zonder dat diezelfde werkzoeker zich virtueel heeft uitgekleed omdat Indeed dat verlangt:

Homepage – Indeed VS
Homepage – Indeed VS

Je word van harte welkom geheten door een gezellig divers gezelschap, maar dat is het dan ook wel. Want wil je vacatures (aka personalized job recommendations) zien dan moet je een account aanmaken. En kom je, via Get Started, op dezelfde registratie-, phishingpagina terecht als hierboven al is weergegeven. Indeed is niet bereid om ook maar één vacature te laten zien zonder een transfusie van persoonsgegevens.

Indeed verbergt een commodity (vacatures) achter een paywall (je betaalt je persoonsgegevens en cv). Ik kan me nauwelijks voorstellen dat dit houdbaar is, maar de toekomst zal dit uitwijzen. Houdbaar of niet, het is een gotspe dat Indeed dit doet, maar mogelijk geeft dit ook weer dat Indeed met haar rug tegen de muur staat. Waarom zou je anders zo’n suicidale actie uitvoeren?

Voor de werkzoekers in Europe hoop ik dat Indeed bij zinnen komt en deze gekkigheid niet verder uitrolt. En anders hoop ik dat werkzoekers in Europa voldoende zelfrespect hebben om hier niet aan mee te doen. Zoals gezegd, vacatures zijn een commodity.

Geef een reactie