De Autoriteit Persoonsgegevens: minder = meer!

Logo Autoriteit PersoonsgegevensDit is een oproep om de Autoriteit Persoonsgegevens (weer) handelingsbekwaam te maken in relatie tot haar wettelijke taak om toezicht te houden op overtredingen van de AVG. Dit is wat de AP zelf zegt over haar wettelijke taak:

De AP houdt toezicht op de naleving van de privacywetgeving. Onder dit toezicht vallen deze activiteiten:

  • Klachten en tips behandelen over de naleving van de AVG en de RGR.
  • Uit eigen beweging onderzoek doen naar mogelijke overtredingen van de privacywetgeving.
  • Handhavend optreden als de AP tijdens het onderzoek overtredingen constateert. Bijvoorbeeld door een boete op te leggen.

Dat klinkt hoopgevend en geruststellend! Laten we nu eens even kijken naar de cijfers van de AP met betrekking tot dit toezicht:
Toe-/afname (in%, ten opzichte van 2022) van het budget (begroting voor 2025), #medewerkers, #klachten en # boetes over de periode 2020 – 2024
Toe-/afname (in%, ten opzichte van 2022) van het budget (begroting voor 2025), #medewerkers, #klachten en # boetes over de periode 2020 – 2024

Holy smokes! De AP lijkt volledig uit haar klachten te zijn gegroeid sinds 2022, en bedenk daar overigens nog bij dat de AP voor 2025 een budget van EUR 100 miljoen had ingediend (het budget voor 2025 is EUR 49 miljoen geworden).

Er zit nu een klein leger van 320 medewerkers (in 2024) waarmee de AP historische diepterecords heeft geboekt (6 boetes en 8.521 klachten in 2024). En dat in een periode waar het aantal overtredingen van de AVG naar redelijke verwachting juist sterk moeten zijn gegroeid (al was het alleen al door de explosie van (LLM-gebaseerde) AI toepassingen binnen het arbeidsmarkt domein).

Vandaar mijn oproep om de AP (zeer fors) te laten krimpen, want de grafiek spreekt boekdelen.

Minder = meer

Hieronder een aantal artikelen van de afgelopen maanden waarin de AP een belangrijke (zij het slapende) rol speelt. Veel leesplezier, het weekend wordt tenslotte regenachtig:

Een slapende reus? Autoriteit Persoonsgegevens en recruitment

LinkedIn wil ongevraagd user content gebruiken EN delen

Nederland is een paradijs voor privacyschenders

Autoriteit Persoonsgegevens krijgt foei waar billenkoek op zijn plaats is

Autoriteit Persoonsgegevens kan een paar stevige prikkels goed gebruiken

Belastingdienst RAMde onze privacy decennia lang. Wat gaat de Autoriteit Persoonsgegevens doen?

Clearview AI is persona non grata in Europa. Toch?

Meta (Instagram, Facebook, WhatsApp) traint binnenkort met jouw data

Meta ontvangt cease and decist brief van noyb

Geef een reactie