Een korte verhandeling over Woo-verzoeken en (vooral) UWV

Logo en logotype UWVEnkele maanden geleden deed ik verslag van de volstekte onwilligheid van UWV om, via een Woo-verzoek, openheid van zaken te geven over de mate waarop 8vance, en UWV zelf, zich houden aan de AVG. UWV is te vergelijken met een onwillige getuige; ze is aanwezig maar al haar antwoorden zijn ontduikend en/of versluierend. Een prachtig voorbeeld daarvan is onderstaand reactie op een aantal zeer concrete vragen van mijn kant, na het zoveelste afwijzend besluit van UWV op een Woo-verzoek:

Dank voor uw bericht en vragen.
Voor de volledigheid merken wij op dat het UWV niet verplicht is om te reageren op informatieve vragen die buiten de reikwijdte van een formeel Woo-verzoek vallen.
Wij hebben getracht zo volledig en zorgvuldig mogelijk te reageren op de door u gestelde vragen en uw Woo-verzoeken af te handelen. Mocht u van mening zijn dat een van uw woo-verzoeken niet correct of volledig is afgehandeld, dan heeft u uiteraard de mogelijkheid om een bezwaarschrift in te dienen. Voor eventuele aanvullende vragen die niet onder uw eerdere verzoeken vallen, kunt u desgewenst een nieuw Woo-verzoek indienen.

Inderdaad, UWV is niet verplicht tot het beantwoorden van vragen. Maar ze kan daar wel voor kiezen, alleen gaat UWV daar dus niet aan beginnen; geheel in de geest van de Wet open overheid. En dus zit er niets anders op dan weer een volgend Woo-verzoek in te dienen, wat heeft geleid tot onderstaand verzoek (ingediend op 8 februari 2026, WOO 2026014):

  1. Risico-inventarisaties (DPIA): De volledige en meest recente Data Protection Impact Assessment (DPIA), inclusief eventuele tussentijdse updates of pre-scans, die is uitgevoerd ten aanzien van de inzet van 8vance binnen de UWV-dienstverlening.
  2. Contractuele afspraken: De vigerende verwerkersovereenkomst (VWO) tussen het UWV en 8vance, inclusief alle bijlagen waarin de technische en organisatorische maatregelen (TOM’s) en de specifieke doeleinden van de verwerking zijn vastgelegd.
  3. Toetsing Algoritme-transparantie: Documenten (zoals memo’s, adviezen van de Functionaris Gegevensbescherming of auditrapporten) die betrekking hebben op de controleerbaarheid en uitlegbaarheid van de algoritmes van 8vance, in het kader van het voorkomen van (onbedoelde) discriminatie of bias bij matching.
  4. Gegevensstromen: Een overzicht of beschrijving van de feitelijke datavelden die vanuit de UWV-systemen worden gedeeld met de systemen van 8vance, en de retentieperiodes die daarbij worden gehanteerd.
  5. Informatievoorziening aan betrokkenen: Documentatie waaruit blijkt hoe de wettelijke informatieplicht (Art. 13/14 AVG) richting cliënten van het UWV is vormgegeven specifiek met betrekking tot de inzet van deze matchingtechnologie.

En je raad nooit wat hiermee gebeurde, het werd afgewezen, met de volgende argumentatie:

Het verzoek wordt aangemerkt als een herhaald verzoek in de zin van artikel 4:6 van de Algemene wet bestuursrecht. UWV wijst uw verzoek daarom af.

Je verwacht het niet…
Ondertussen zijn we een bezwaar, een hoorzitting en een afwijzend besluit op mijn bezwaar verder en heb ik een vierde beroepschrjft bij de bestuursrechter ingediend. Eerdere beroepszaken zijn:

  • Het verzoek tot openbaarmaking van 8vance’s referenties (UWV WOO 2025041.bezwaar, SGR 25/7423 WOO, ingediend bij de rechtbank op 30 september 2025)
  • Het verzoek tot openbaarmaking van het besluitvormingsproces waarbinnen de contractwaarde van EUR 7 miljoen naar EUR 75 miljoen is gestegen (WOO 2025035.bezwaar, SGR 25/08744, ingediend bij de rechtbank op 9 december 2025)
  • Het verzoek tot het verkijgen van inzicht in de ontwikkeling van de projectmatige kosten van het project BMS (WOO 2025042.bezwaar, ingediend bij de rechtbank op 9 december 2025)

Verder lopen er op dit moment nog meerdere Woo-trajecten:

  1. Onderzoeksopzet en methodiek experimenteel gebruik BMS (WOO 2026049B.bezwaar, wacht op UWV (wacht op besluit UWV op bezwaar))
  2. Vergelijking huidige WBS en nieuwe BMS (WOO 2026049A.bezwaar,wacht op UWV (wacht op besluit UWV op bezwaar))
  3. Verduidelijking door UWV van afhandeling en zoekslag tbv WOO 2025035.bezwaar (WOO 2026057.bezwaar (wacht op besluit UWV op bezwaar))
  4. Normerende brief (Autoriteit Persoonsgegevens, 2026019109 ((wacht op besluit AP op bezwaar))
  5. Ontvangst en consequenties normbrief AP (WOO 2026074 (wacht op besluit UWV op bezwaar))
  6. Export postregistratiesysteem ivm ontvangst normbrief AP (WOO 2026084.bezwaar (wacht op besluit UWV op bezwaar))
  7. Openbaarmaking specifieke rapportage DPIA/GEB (WOO 2026093.bezwaar (wacht op besluit UWV op bezwaar))
  8. Openbaarmaking meerdere specifieke documenten (WOO 2026100 (wacht op besluit UWV)

Ik ben ondertussen anderhalf jaar en 22 Woo-verzoeken verder en een illusie (open overheid) armer. Ik heb tot op heden nog wel vertrouwen in de rechterlijke macht, maar dat komt uitsluitend omdat ik nog geen inhoudelijke reactie heb mogen ontvangen; uitsluitend facturen.

Geef een reactie

← Eindelijk: The singularity is here!?