De slapende reus is wakker geworden, al is het maar eventjes

Human CentipadIk vergelijk de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) graag met een organisatie die in een vrijwel permanente winterslaap lijkt te zijn gezakt. De reden(en) waarom leg ik in deze blog posting uit, maar ook in mijn “directe” interacties met AP leek indolentie een selectiecriterium te zijn geweest voor AP medewerkers. Maar net als bij Meta het geval was, geeft AP nu wederom een waarschuwing af:

De AP maakt zich grote zorgen over de plannen van LinkedIn om vanaf 3 november 2025 gebruikersgegevens in Europa te gebruiken voor het trainen van eigen kunstmatige intelligentie (AI). Het gaat om profielinformatie en openbare content die mensen in het verleden hebben gedeeld. Zodra deze gegevens in de AI-systemen van LinkedIn zitten, zijn ze er niet zomaar meer uit te halen en verliezen gebruikers de controle over hun gegevens.

Dit zei de AP bij haar eerdere waarschuwing mbt tot Meta:

Het is nog geen uitgemaakte zaak of Meta mag doen wat het bedrijf van plan is. Het is onder andere de vraag of het opt-outmodel van Meta (‘wie zwijgt, stemt toe’) voldoet aan de voorwaarden die daarvoor gelden. De AP en de andere Europese toezichthouders staan hierover in nauw overleg met de Ierse toezichthouder.

Daar zegt de AP nu niets meer over, terwijl het exact dezelfde constructie betreft; een actieve opt-out in plaats van een actieve opt-in. Zou het tot teveel werk hebben geleid?

Overigens blijft het wel bij zorgen maken, want de AP gaat niets doen:

Het is nog geen uitgemaakte zaak of LinkedIn mag doen wat het bedrijf van plan is. Het AVG-toezicht op LinkedIn ligt bij de Ierse privacytoezichthouder (DPC), omdat daar het Europese hoofdkantoor is gevestigd. De AP werkt nauw samen met de DPC en andere Europese privacytoezichthouders over de aankondiging van LinkedIn.

Voor diegenen die nog nooit van de DPC hebben gehoord, is het misschien goed om te lezen wat daar (niet) gebeurt. En voor wie denkt dat de EU een bastion van privacy is: lees even wat Mario Draghi recent heeft ge-orakeld.

Het lijkt me overigens geen gek idee om een kloon te maken van de NL-Alert app waarmee de AP iedere Nederlandse burger zou kunnen waarschuwen voor de volgende data grab van de zoveelste datakolonist. O, wacht, dat betekent werk…

Geef een reactie