Ja, maar je matcht zelf toch ook met skills?

Vanmorgen kreeg ik te horen dat skills het té zwaar te verduren krijgen van mij. Kun je het geloven? Voordat deze absurde suggestie verder postvat wil ik graag even iets rechtzetten.

Skills zijn tof. Als je weet welke skills je hebt of mist dan kun je jezelf coherenter naar nieuw werk communiceren.

De wetenschap is er ook duidelijk over. Als een werkzoeker een fatsoenlijk instrument gebruikt om zijn skills in kaart te brengen en af te zetten tegen de skills van een aantal beroepen, dan vergroot hij zijn kans op beter werk, meer geluk en een langer leven.

Het gaat zelfs nóg verder. Het is mijn persoonlijke missie om de arbeidsmarkt op orde te brengen. Als mijn bedrijf een platform levert dan gaat dat altijd vergezeld van het advies om ook de skills module aan te zwengelen. Ik ben dus gewoon medeschuldig.

Of, nou ja, ongeveer honderdduizend mensen hebben er iets mee gedaan. As ik kijk naar de enige graadmeter die ertoe doet – komen ze terug om vrijwillig nog een klikje te investeren in hun loopbaan – dan concludeer ik zij het skills stukje nuttig vinden.

Zie je nou, je matcht zelf ook met skills!

Je skills in kaart brengen en afzetten tegen beroepen kún je skills matching noemen. Dan ben ik direct aan boord. Voorbeelden te over:

Het kan nuttig zijn om te checken hoe makkelijk je een trekker overhaalt, voordat je agent wordt. Gaat het te makkelijk? Kies dan een ander beroep. Zo voorkom je vrij eenvoudig veel ellende.

Niks mis mee.

Het gaat pas mis als je op schaal mensen en vacatures probeert te matchen via skills. Dat levert meestal weinig meer op dan malligheid. Om de verwachtingen waar te maken zijn niet zelden in de praktijk meer gegevens nodig dan in theorie kúnnen bestaan. Dus ja, dat lukt dan niet.

Geen wijze les vandaag?

Nee. Heeft toch geen zin. Wat gaat een piepend fringe blogje nou uithalen tegen de kakafonie van de nationale skills strategie en alle skills profeten? Niets toch?

Of zou een vergelijking met auto’s werken?

Vooruit, ik probeer het…

Als je loopbaan een Volvo is, dan zijn je skills de transmissie. Zonder transmissie is het lastig schakelen. Maar de transmissie is maar een onderdeel. Hoeveel miljarden we er ook inpompen, het fileprobleem lossen we er niet mee op. Integendeel. We creëren een heel nieuw probleem.

Want – net als met skills – half Nederland durft niet toe te geven eigenlijk niet te weten wat een transmissie is, of wat de maximale winst kan zijn als elke auto dezelfde transmissie gaat gebruiken.

Dus dan verlaat je je op de meningen van de transmissieprofeten. En transmissieprofeet, dat is dan ineens iedereen. En alles is ineens een transmissie. En waarom ook niet? Geld genoeg. En dan hoera en jubel en jubel. Totdat alles verjubeld is. En dan hoor je niemand meer.

Geen wijze les, maar wel een bonusgeschenk?

Ja. Jubel jij teveel? Dan heb je geluk! Want speciaal voor jou is nu tijdelijk onderstaande afbeelding beschikbaar. Kijk naar deze kwalitatief hoogwaardige, sombere afbeelding totdat je voelt dat het jubelen minder wordt. Succes!

Photo by Callum Blacoe on Unsplash

Geef een reactie